Hastelloy B3 Fasteners are leaders among suppliers and manufacturers, celebrated for their exceptional resistance to hydrochloric acid at all concentrations and temperatures. With enhanced structural stability compared to its predecessors, Hastelloy B-3 reduces challenges during welding, fabrication, and service. This nickel-molybdenum alloy excels in resisting pitting, corrosion, and stress-corrosion cracking, while also offering superior thermal stability over alloy B-2.
Hastelloy UNS N10675 Fasteners are widely used in aircraft, furnace components, chemical processing equipment, honeycombs, and gas turbine combustion section components. The alloy boasts excellent resistance to sulfuric, acetic, formic, and phosphoric acids, as well as other non-oxidizing media. The unique chemistry of B-3 Alloy Fasteners provides enhanced thermal stability over its predecessors, particularly surpassing HASTELLOY B-2 alloy. Renowned for its corrosion resistance in non-oxidizing environments like HCl, HASTELLOY B-3 Din 2.4617 Fasteners stand out as a key addition to the Ni-Mo alloy family, with specially engineered chemistry for improved performance.Specifications of Duplex 2205
Standard HASTELLOY B3 Fasteners specifications as per Fasteners manufacturers.
| Material | Hastelloy B3 |
| Specification | IS/BS/ASTM |
| Standards | ASTM B335 |
| Size | 3 mm to 200 mm |
| Length | M02 to M30 |
Note that this chart includes only some of the most common sizes of HASTELLOY B3 Bolt. There are many other sizes available as well, and some applications may require custom sizes or special configurations.
| Element | % By Mass |
|---|---|
| Nickel (Ni) | Approximately 65% |
| Molybdenum (Mo) | Approximately 28–30% |
| Chromium (Cr) | Approximately 1% |
| Iron (Fe) | Approximately 1–3% |
| Tungsten (W) | 0.50% |
| Cobalt (Co) | Approximately 1% |
| Manganese (Mn) | 1 max% |
| Vanadium (V) | 0.35 max% |
| Silicon (Si) | 0.08 max% |
| Carbon (C) | 0.01 max% |
| Sulfur (S) | 0.03 max% |
| Phosphorus (P) | 0.04 max% |
| Density | 9.22 g/cm³ (0.333 lb/in³) |
| Melting Point | 1370 °C (2500 °F) |
| Tensile Strength | : 105 ksi (724 MPa) minimum |
| Yield Strength (0.2%Offset) | 45 ksi (310 MPa) minimum |
| Elongation | 40% minimum |
Each HASTELLOY B3 Fasteners have unique design each of them are used in specific applications. Some of them are mentioned below.
We specialize in manufacturing high-quality fasteners that cater to diverse industries, including oil & gas, petrochemical, marine, power generation, aerospace, and construction.
17, Ramkutir Building, 12th Khetwadi Cross Lane, Mumbai 400004
FACTORY
Gala No. B/8, Sharma Compound, Kopergaon Estate, Lovelane, Mazgaon, Mumbai 400010
Tel: +91 9821037597
© 2026 NUT-BOLT MANUFACTURE