Stainless Steel 316Ti Fasteners are carefully crafted from an austenitic stainless steel alloy containing chromium, nickel, and titanium. The alloy is stabilized to enhance its resistance to intergranular corrosion, making these fasteners durable and reliable for industrial use. With excellent corrosion resistance, high strength, and a variety of shapes and sizes, these fasteners are ideal for diverse applications. They perform exceptionally well in high-temperature environments like power plants or oil refineries, where other stainless steel grades may fall short due to intergranular attack.
These fasteners stand out for their exceptional corrosion resistance, thanks to their stabilized alloy composition, making them perfect for use in corrosive settings near water or saltwater pools. Their impressive tensile strength ensures they are crucial for heavy-duty industrial applications that demand strong and reliable connections.
Standard SS 316Ti Fasteners specifications as per Fasteners manufacturers.
| Material | Stainless Steel 316Ti |
| Specification | IS/BS/ASTM |
| Standards | ASTM / ASME – A/ SA 193 |
| Size | 3 mm to 200 mm |
| Length | M02 to M30 |
Each SS 316Ti Fasteners have unique design each of them are used in specific applications. Some of them are mentioned below.
Note that this chart includes only some of the most common sizes of SS 316Ti Bolt. There are many other sizes available as well, and some applications may require custom sizes or special configurations.
| SS 316Ti Fasteners | Element (% By Mass) |
|---|---|
| Chromium (Cr) | 16–18 |
| Nickel (Ni) | 10–14 |
| Iron (Fe) | 68.395 min |
| Manganese (Mn) | 2% max |
| Silicon (Si) | 1.0% max |
| Carbon (C) | 0.08% max |
| Phosphorus (P) | 0.045% max |
| Sulfur (S) | 0.03% max |
| Ti | 5(C+N) – 0.70 max |
| Cb | 10×C – 1.10 |
| Mo | 2–3 |
| Density | 8.0 g/cm3 |
| Melting Point | 1399 °C (2550 °F) |
| Tensile Strength | Psi – 75000 , MPa – 515 |
| Yield Strength (0.2%Offset) | Psi – 30000 , MPa – 205 |
| Elongation | 35 % |
We specialize in manufacturing high-quality fasteners that cater to diverse industries, including oil & gas, petrochemical, marine, power generation, aerospace, and construction.
17, Ramkutir Building, 12th Khetwadi Cross Lane, Mumbai 400004
FACTORY
Gala No. B/8, Sharma Compound, Kopergaon Estate, Lovelane, Mazgaon, Mumbai 400010
Tel: +91 9821037597
© 2026 NUT-BOLT MANUFACTURE